Wraki Zatoki Gdańskiej
Stara torpedownia
Lokalizacja GPS: N 54o 35' 27", E 18o 32' 75"
Urządzenia torpedowni wykorzystywano do pierwszych miesięcy 1945r., czyli do ewakuacji wojsk niemieckich. Budowle zostały częściowo zniszczone i później nigdy nie były wykorzystywane do wyznaczonych wcześniej celów.
Budowla starej torpedowni systematycznie chyli się ku upadkowi. Beton w wielu miejscach nie wytrzymał próby czasu. W szczelinach pojawiła się roślinność. Od środka budynku odchodzą dwa skrzydła, które rozdzielone są dwoma kanałami o szerokości 6m i głębokości 7m. Tutaj znajdują się otwory szybów o średnicy 1,5m i głębokości 4m, służących do wystrzeliwania torped.
Wokół znaleźć można kotwice oraz resztki sieci rybackich. Wystające nad powierzchnię betonowe części budowli i stalowe konstrukcje stworzyły sztuczną rafę, na której rozwinęło się bujne życie biologiczne. Wewnątrz, między skrzydłami budynku, znajduje się ogromna góra śmieci wywożonych po wojnie. Leżą tutaj kawałki muru oraz stalowe kątowniki, wśród których mają swoje kryjówki węgorze, zające morskie (tasze), sole i niewielkie kraby. Pojedyncze kolonie róży morskiej pokrywają całe gruzowisko.
Warunki nurkowe:
Wiosną i jesienią panują wyśmienite warunki. Przy niewielkim falowaniu widoczność w wodzie sięga 7-10m. Najniżej położony punkt znajduje się na głębokości 12m. Możliwe jest prowadzenie nurkowań powtórzeniowych.
Penetrując wnętrze torpedowni, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ostre części prowadnic zniszczyły niejednemu nurkowi kosztowny sprzęt.
|
|
|